Вебіна́р (англ. webinar) — спосіб організації зустрічей онлайн. Це неологізм, утворений поєднанням слів веб (англ. “мережа”) та семінар. Для організації вебінару використовуються технології відео-конференції, інтернет-телефонії та ін.
![Graph_multi_party_video_conferencing[1]](http://cikt.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2013/02/Graph_multi_party_video_conferencing1.png)
Функції вебінарних площадок
Під час проведення вебінару основне спілкування між викладачем і слухачами здійснюється за допомогою аудіозв’язку в режимі реального часу. Також слухачі і викладач можуть розміщувати аудіозаписи, надавши до них доступ іншим учасникам навчання.
Під час навчання слухачам можуть демонструватися відеоролики. Також існує можливість показувати відео в режимі реального часу , використовуючи веб -камеру або цифрову камеру. Відео може транслюватися, як від викладача до слухачів, так і у зворотний бік. Дуже часто під час вебінару всі слухачі бачать викладача.

При проведенні вебінару викладач може демонструвати слухачам на їх персональних комп’ютерах слайди презентації, здійснюючи управління презентацією в режимі реального часу.

При проведенні вебінару викладач може демонструвати слухачам на їх персональних комп’ютерах різні документи, виділяючи в них області яким необхідно приділити особливу увагу.

Під час навчання викладач і слухачі можуть обмінюватися або надавати доступ до своїх файлів.
Віртуальний аналог навчальної дошки в класі. Як і в класі на дошці можна малювати, витирати і т.д. Залишати записи на дошці можуть всі учасники навчання у відповідності з існуючими у них правами.


Під час вебінару можна демонструвати всім учасникам свій робочий стіл, показуючи дії, які ти здійснюєш.

Ефективним засобом організації взаємодії слухачів вебінару є чат, за допомогою якого вони можуть обмінюватися миттєвими повідомленнями в режимі реальному часі. Повідомлення можуть бути доступні всім слухачам дистанційного навчання, а можуть надаватися тільки визначеному колу осіб. Межі видимості повідомлень визначаються викладачем і слухачами вебінару.

Вкрай ефективним засобом проведення вебінару є голосування та опитування, що дозволяють в реальному часі зібрати інформацію від слухачів з того чи іншого питання.


Деякі програмні продукти, що використовуються при проведенні вебінару, надають учасникам можливість маніпулювати об’єктами на комп’ютері іншого користувача. Це може бути корисним, коли необхідно щось показати слухачеві вебінару. Такою можливістю володіють і слухачі, і викладачі.

Як і у випадку з віддаленим робочим столом мета даного засобу надати слухачеві вебінару і викладачеві можливість маніпуляції програмним забезпеченням, запущеним на іншому комп’ютері. Відмінністю від віддаленого робочого столу є те, що в першому випадку користувач отримує повний контроль над комп’ютером іншого користувача, а в другому тільки над програмою, до якої йому надано доступ.
Багато з програмних продуктів і сервісів, призначених для проведення вебінарів підтримують більшість існуючих на сьогодні мобільних пристроїв ( iOS , Android , BlackBerry і т.п.).
Користувачам вебінарів надається можливість запису вебінарів в яких вони беруть участь , щоб надалі вони могли їх повторно переглянути.
Програмне забезпечення та сервіси, призначені для проведення вебінарів, часто надають користувачам можливість інтеграції вебінарів у сайт або інтранет. Це дозволяє організувати вебінар таким чином , щоб користувачі залишалися в звичному їм інтерфейсі сайту або порталу.